Vyhledat
  • Jana

Několik jednoduchých tipů na senzační fotky a videa nejen z dovolené

Léto se pomalu blíží a s ním i čas dovolených, na které se těšíme celý rok. V dnešní době vyspělých technologií není problém fotit ostošest, co se nám zrovna líbí a natáčet dle libosti. Pokud však chcete mít opravdu pěkné vzpomínky ve formě fotek či videa, poradím vám pár jednoduchých tipů, jak na to. S tímto návodem se vyvarujete nejčastějších chyb a dozvíte se, jak fotky i videa po návratu zpracovat.

1. Chyba – Nezkontrolování volného místa na SD kartě


Toto je opravdu častá chyba, a pokud nemáte náhradní řešení (v podobě druhé SD karty či možnosti vyzálohovat si stávající soubory), žádné další snímky či záběry nepořídíte. Běžně se setkávám s tím, že lidé spoléhají pouze na kartu, kterou mají ve svém mobilu a ani netuší, kolik místa na ní mají. Pak přijedou na dovolenou, nemají s sebou fotoaparát ani kameru, chtějí fotit jen mobilem a ten jim po pár dnech zahlásí, že už pro další soubory nemá místo.


Problémem bývají i starší typy karet, které mají pomalý zápis a fotoaparát vám může po každém vyfocení poměrně dlouho fotku zapisovat (= ukládat).

Rozhodně tedy doporučuji investovat do kvalitní SD karty. Mějte na paměti, že je to jediné úložistě, kam se všechny vaše záznamy ukládají. A vy o ně přece nechcete přijít.


To stejné se týká i SD karet v kameře, příp. fotoaparátu. Rozhodně doporučuji každý den zálohovat všechny soubory, které jste ten den pořídili. Máte tak větší jistotu, že o své fotky a videa nepřijdete, i když se vám cokoliv stane s technikou – ukradnou vám telefon, spadne vám do vody…


A co z vašimi záběry po návratu z dovolené? Pošlete mi je a já vám z nich sestříhám parádní vzpomínkové video.


TIP: Před dovolenou si kupte náhradní SD kartu. Doporučuji minimálně o velikosti 32GB. Ceny těchto karet začínají už na 500 Kč.


2. Chyba – Natáčení videí mobilem na výšku


Poměrně častá chyba, která pak znemožňuje další zpracování videa. Většina lidí rychle sáhne po mobilu a nepřemýšlí nad tím, jaký bude výsledek videa. Viděli jste někdy v televizi film nahraný na výšku? Že byste měli pouze uprostřed obrazovky svislý pás videa? Vsadím se, že ne. Proto si, prosím, zapamatujte: videa natáčíme vždy na šířku. :-)


Pokud si chcete taková videa pouštět pouze na mobilu, ok. Mobil přirozeně držíme na výšku. Pokud však máte s videi další plány a chcete je dále zobrazovat na televizi, počítači apod., pak by měla být videa pouze na šířku.


Pokud byste mi takové soubory dodali ke zpracování (kombinace videí na šířku i na výšku), samozřejmě je lze dát do kupy, ale výsledek bude naprosto degradující. Část videí bude pěkně přes celou obrazovku a do toho budou záběry zobrazené pouze v úzkém pásu uprostřed.


3. Chyba – Focení i natáčení proti slunci


Mnohdy fotíme či natáčíme úplně spontánně a neřešíme světelné podmínky. Pak se ale divíme, že většina fotek se nám vůbec nepovedla a že na videu není nic vidět. Proto světlu věnujte alespoň základní pozornost.


Pokud děláte záběry proti slunci, výsledek je takový, že cílový objekt je černý, a tudíž postrádá jakékoliv informace o barvě a ani postprodukčně se to nedá upravit. S takovýmto záběrem už prostě nejde nic udělat.


Tip: Můžete si však úmyslně natočit takový záběr do videa nebo udělat ,,uměleckou” fotku (nejvhodnější pro takové účely je asi fotka z profilu, kdy jde vidět pouze tmavý obrys tváře).


Jak teda si se sluncem poradit? Pokud chcete být kámoši, foťte a natáčejte vždy ve směru se sluncem. Taky zkoušejte telefon nejdřív namířit na zem, zamknout expozici a poté zvednout nebo obráceně – k obloze a poté snížit. Měníte tím nastavení expozice. To však funguje pouze u focení. U videa to musíte udělat manuálně.


4. Chyba – Prsty v objektivu


Už se vám to někdy stalo? Řekl bych, že určitě, protože toto se stává i profesionálům. Člověk se tak zapálí do toho, co chce zvěčnit, že si vůbec neuvědomí, že si do záběru strčil prst. Toto se vám stane zejména pokud jako nahrávací zařízení použijete mobil. Pokud natáčíte kamerou či fotíte zrcadlovkou, držíte tuto techniku jinak a prsty vám před objektiv nelezou.


Tady je rada pouze jedna jediná – musíte si vždy dobře prohlédnout displej, jestli tam ten prst nemáte. Kolik fotek z dovolených mají lidé zkažených právě kvůli prstům! :-)


5. Chyba – Upatlaná čočka


Moje oblíbené téma. Viděli jste někdy upatlanou čočku na drahém objektivu zrcadlovky? Určitě ne. Přesto – proč jen mizivé procento lidí udržuje čočku svého mobilního telefonu ve vyleštěném stavu? Ano, chápu, mobil prostě běžně používáme, chytáme na něj a neslouží nám primárně k focení. Bohužel, pokud pak chcete něco vyfotit, fotka nemá zdaleka takovou kvalitu, jakou technicky telefon umožňuje.


V Austrálii jsem fotil na stejný typ iPhonu s jednou Američankou, která neměla tucha o nějaké čočce. Fotila, fotky přidávala na facebook a já se divil, proč ona má tak škaredé fotky a já tak pěkné. Moje fotky byly barevné, jasné. Její jako přes mléčné sklo. Když jsem jí řekl, ať si vyčistí čočku, najednou měla fotky moc pěkné. Ovšem jen do té doby, než si zase běžným používáním čočku upatlala.


Dívejte, je mi jasné, že mobil prostě slouží k jiným účelům než k natáčení či focení. Pokud vám ale na nějaké fotce či videu záleží, vždy si před záběrem čočku očistěte. Nezabere vám to víc než 10 vteřin a na věky budete mít krásnou fotku.


Věřím, že vám tyto rady pomůžou k tomu, abyste si z letošní dovolené přivezli krásné snímky, které si budete rádi prohlížet s rodinou a přáteli. Focení a natáčení zdar a na super dovolené zvláště!


54 zobrazení0 komentář