Vyhledat
  • Jana

Kterak jsme v Austrálii k 8 tisícové pokutě přišli

Aktualizace: 4. dub 2018

Road trip outbackem je naprosto fantastická věc a nezapomenutelný zážitek. Chvíle svobody okořeněné nepřítomností mobilního signálu střídají místa plná turistů. Místa plná vegetace střídá pustá buš. Tisíce kilometrů červenou krajinou rovnou jak placka střídají nečekaná pohoří. Jízda střední Austrálií je prostě něco, co jinde nezažijete. Má spoustu úskalí a nebezpečí, ale daleko víc nebezpečí si na sebe ušila civilizace sama. Jak jinak si vysvětlit, že tisíce kilometrů pustinou, kde je veliké riziko fatální srážky s klokany, jsme projeli bez sebemenšího problému a sotva jsme se vrátili do civilizace, hned jsme dostali lekci o tom, co je víc život ohrožující?


Nejdříve trochu praktických informací


Pro to, abyste v Austrálii mohli řídit auto, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, který vám na počkání vydají na odboru dopravy na úřadě za padesát kaček. Dále se taky musíte umět zrcadlově přeorientovat, protože v Austrálii se jezdí nalevo. Nic si nedělejte z toho, že budete první dva dny místo blinkru pořád odstřikovat přední sklo. Ve stresu to uděláte i za pár týdnů, kdy už si budete myslet, že jste zkušení matadoři. A o tom, co můžete udělat pro hladký průběh imigrační kontroly na letišti, jsme si říkali tady.


Naše outbacková cesta začínala v Adelaide, vedla na sever až nad Alice Springs k magickému útvaru Devil´s Marbles, poté zpět na jih, kde jsme si dali odbočku do MacDonnellova pohoří, na King´s Canyon, Uluru a Katu Tjutu a přes horké, opálové, podzemní městečko Coober Pedy jsme dojeli přes Great Ocean Road až do Melbourne. Okusit atmosféru pravého australského léta a relaxovat u překrásných záběrů centrální Austrálie, můžete s naším balíčkem videí zde.


Pozor na australské pojištění aut!


Během naší cesty vše probíhalo skvěle a bez sebemenších problémů. Nejvíc jsme si užili jízdu outbackem, to byla fakt paráda! O tom ale tento článek není a navíc na videích to uvidíte nejlépe sami. Dokonce jsme i ušetřili za pojištění půjčeného auta, protože Austrálie má jiný systém pojištění, než jsme zvyklí u nás v Čechách - ze zákona povinné je pouze pojištění za zranění třetí strany, čili když zaviníte nehodu, z pojistky se zaplatí pouze léčba poškozeného.


Všechny ostatní pojistky jsou dobrovolné a vy určitě nechcete riskovat, že se něco stane s vaším půjčeným autem a vy se pak nedoplatíte. Autopůjčovny samozřejmě nabízí svoje pojištění, které je mnohdy stejně drahé jako výpůjčka auta. A krytí těchto pojistek není extra široké - téměř vždy je ve výluce přední sklo, podvozek, střecha. Některé autopůjčovny mají dokonce výluku na srážku se zvěří po setmění!


Asi se teď ptáte, co tedy za ty šílený peníze, které autopůjčovně za pojištění zaplatíte, dostanete za služby. Jo, bohužel, odpovídáte si dobře - celkem nic moc. My jsme dlouho přemýšleli, jak tento problém vyřešit a mít dobrou pojistku za slušnou částku. V našem itineráři a videích se dozvíte, na jaké řešení jsme přišli, jaké další výhody to mělo a jak můžete na pojištění ušetřit i vy. A to opravdu nemalou částku!

Když teda vše proběhlo tak hladce, jak popisuju, tak kde se vzala ta vysoká pokuta? Už jste určitě napnutí, takže pozor, velké odhalení přichází!


Když už si myslíte, že je vše zdárně za vámi...


Po odjezdu z Austrálie jsme ještě navštívili Nový Zéland, kde jsme také půjčili auto a projeli severní ostrov a poté jsme na tři měsíce zakotvili ve Vietnamu. Válíme se na pláži, bílé vlnky omílají písek a do toho telefon z Čech, že nám přišel domů nějaký dopis z Austrálie. Cooo??? ,,Je to od policie asi," oznamuje nám taťka. Zatmění před očima, konec světa se přiblížil.

Od policie? A přišlo to normálně do schránky? To je nějaké divné... Taťka dopis otevírá a v anglickém textu loví záchytné body. ,,514 dolarů, red, takže asi přejetí na červenou."


Přejetí na červenou? My, kteří jsme jeli z obavy před pokutou nejslušněji ze všech řidičů v Austrálii? To není možný! Jak může pokuta přijít klasickou poštou a ne doporučeně? Co kdyby se ztratila cestou? Zkušenosti s tím bohužel máme - někdy pohled z cest domů nepřijde nikdy, někdy přijde s několika týdenním i měsíčním zpožděním.


Okamžitě usedám k internetu a lovím informace. Jsme si naprosto jistí, že někde musela nastat chyba, protože jsme nikde předpis neporušili. Sice si vzpomínáme, že jednou na jedné křižovatce něco bliklo, ale tehdy jsme věděli, že to nemohlo být na nás, protože jsme jeli podle předpisů.


V dopise je uvedeno město, ulice i čas, kdy jsme se přestupku měli dopustit. Jak jsou nám teď dobré záznamy z ,,přední kamery"! Celou cestu si Michal nahrával na goučko, já nadávala, že je to zbytečné, ale teď jsem ho honem hnala, ať ty záběry projede, že musíme zjistit, co konkrétně policejní kamera vyfotila. Precizním rozborem, za který by se nemusel stydět ani Sherlock Holmes, jsme inkriminovanou křižovatku našli.


Ze záběrů kamery vidíme, že se blížíme ke křižovatce, na semaforu svítí zelená. Zhruba pět metrů před křižovatkou blikne oranžová, nestíháme už zabrzdit, a tak křižovatku projíždíme. V půlce křižovatky stále svítí oranžová a zhruba dva metry od konce křižovatce přeblikne červená. No toto?!?! Za tohle jako máme platit osm tisíc?!?! Okamžitě volám zpět domů a prosím o vyfocení dopisu. Fotku studuji, nacházím popisek přestupku - průjezd na červenou na přechodu pro chodce a identifikační údaje, přes které se dostanu na policejní záznam a jejich usvědčující fotografie.


Přijměme zodpovědnost i za to, co jsme neudělali úmyslně


Cítím velkou křivdu, protože koukám na ty záznamy a nikde není přechod pro chodce! Policie mě obviňuje z něčeho, co je úplně evidentně jasné, že je chyba! Fotka na policejním webu zachycuje naše auto zezadu, kdy projíždí křižovatku na červenou. To si teda vybrali! A co je další podpásovka - pokutu nutno zaplatit do 28 dnů ode dne vydání tohoto dopisu, což bylo 27. 2. 2018. A dopis přišel 24. 3. 2018!!!


Okamžitě píšu mail na oddělení pokut, kde slušně, ale rázně vysvětluji, že dopis do Evropy chodí několik týdnů a navíc, pokud není poslán doporučeně, nemusí dorazit vůbec. Připojuji naše fotografie z místa činu a vysvětluji, že na oranžovou už nebylo možné zabrzdit a že v popisu našeho přestupku je projetí přechodu pro chodce, který na této silnici ale vůbec není! Přichází automatická odpověď, že přijali můj požadavek a do 7 dní na něj budou reagovat. Do 7 dní???!!!! Hrůzu střídá šílenství...


V tom slyším Michala, jak říká: ,,Tak tady studuju tu ulici na googlovských mapách a představ si - ten přechod pro chodce tam asi je. Tady," ukazuje mi. Koukám na mapu a hledám přechod. A nakonec ho tam vidím... Neoznačen cedulí, pouze je před ním bílá zastavovací čára, kterou taky vidím až teď jako označení pro zastavení. Doteď jsem si myslela, že je to pro protijedoucí vozidla (jo, zpětně tuto domněnku také nechápu, ale značení silnic v Austrálii je odlišné od našeho, takže nad spoustou věcí už nepřemýšlíte. A čar na cestách tam mají požehnaně, pokud místo neznáte, je orientace trochu složitější).


Přichází tragické zjištění - takže ten semafor, co jsme si mysleli, že je pro křižovatku, platil na přechod pro chodce?! A my ve snaze opustit naši domnělou křižovatku před červenou vjeli tedy přímo na červenou na přechod pro chodce?! No to snad ne... Po dalším pečlivém prozkoumání všech fotek a map uznáváme naši chybu. Nebyla úmyslná, ale nastala. Pěkně drahej omyl...


Jak to vyřešit?


Na platbu zbývá už pouze jeden den, na můj mail mají čas reagovat ještě 6 dní. Přestože uznávám svou chybu a hodlám za ni zaplatit, chci s policií vést ještě diskusi o tom, jak byl přechod označen, protože nikde nebyla cedule, a když jsou v Austrálii běžně semafory až za křižovatkou, byla tato situace opravdu velice nepřehledná. Čemuž nasvědčuje i naše rychlost, která podle policejní kamery byla o polovinu pomalejší, než přikázaná. A navíc dát 28 dní na platbu pokuty od jejího vydání a pak poslat dopis do Evropy, to je fakt síla. Chci také policejní vyjádření, jak by se postupovalo, pokud by dopis s pokutou nepřišel, my o ní nevěděli a narůstaly by úroky.


Naši pokutovou záležitost chci tedy ještě nechat otevřenou a o jejím výsledku a zjištěných užitečných informacích vás budu informovat v bonusovém videu, které přidáme

. O tom, že ale všechno zlé bývá pro něco dobré, vám napíšu další článek. Aneb Jak z pokuty udělat investici! Těšte se!


P.S. Pokud zvažujete cestu do Austrálie nebo kamkoliv jinam po světě, určitě si před odjezdem pořiďte cestovní bibli každého cestovatele! Najdete zde spoustu skvělých rad, které oceníte jako začínající, ale i jako pokročilý cestovatel.


32 zobrazení0 komentář